טיפול בעובש של ריהוט גן
סט ביצה - מערכות ישיבה לגינה

מי מאיתנו לא נתקל בחייו בעובש או מפגע אחר בגינתו הפרטית? מדובר ללא ספק בתופעה לא נעימה שיש אף שטוענים שיש לה סכנות בריאותיות שונות. למרבה הפלא, העובש עשוי להופיע לא רק על ריהוט גינה מעץ, אלא אפילו על ריהוט פלסטיק. העובש מאופיין במגוון של צבעים וצורות – החל מכתמים לבנים או ירוקים ועד ציפוי אפור מבריק.

במידה ואכן מדובר בריהוט מפלסטיק, ניתן להשתמש בחומרי ניקוי בסיסים אחת לשבועיים על מנת לנקות אותו ולמנוע מהעובש להצטבר. למעשה, מספיק להשתמש במסיר שומנים על מנת לנקות את הריהוט ולשפשף אותו עם סקוטש. לאחר מכן יש לחזור עם התהליך, אך הפעם עם דלי מים מהול בקצת סבון על מנת להיפטר מהעובש העקשן יותר. לסיום, מדובר ללא ספק בתופעה לא נעימה אשר נכנסת תחת קטגוריית גינון בישראל שיש אף שטוענים שיש לה סכנות בריאותיות שונות, יש לייבש את הריהוט באמצעות מגבת וזאת על מנת למנוע מהעובש לחזור
(עד כמה שניתן). לבסוף, רצוי גם לכסות את הריהוט בסדין או ציפה אחרת על מנת לשמור עליו עד לניקוי הבא.

במידה ומדובר בריהוט מעץ בהיר, ניתן להשתמש בחומץ לבן מעורבב עם תרסיס. אם מדובר בריהוט בגוון כהה, אפשר להשתמש באקונומיקה מהולה במים. חומרים אלו טובים להסרה של עובש שכבר נמצא על גבי משטחי העץ, אבל לא למניעת הופעתו של עובש חדש. יש לשטוף את האקונומיקה לאחר כעשר דקות על מנת שלא יוצרו על גבי העץ כתמים שלא יהיה ניתן להסיר אותם (אחרי הכול, אקונומיקה היא למעשה חומצה). על מנת לשמור על ריהוט לחצר העשוי מעץ, רצוי להשתמש בשמן עץ מיוחד המיועד במיוחד למטרה זו.

טיפים נוספים לשמירה על ריהוט גן

בכל מקרה וללא קשר לחומר ממני עשויים הרהיטים שלנו, רצוי למקם אותם במקום כמה שיותר יבש, וזאת מכיוון שהעובש עצמו גדל בעיקר בסביבות רטובות ולחות. אם אתם מתגוררים ליד הים, רצוי כי תבחרו ברהיטים ממתכת ובעיקר אלומיניום, מכיוון שאלו חומרים עמידים יחסית שהעובש לא יכול לגדול עליהם. כמו כן, אם מסיבה כלשהיא לא נעשה שימוש ברהיטים, מומלץ לאחסן אותם מתחת לגגון או פרגולה, ועם זאת לדאוג לאורר נאות מספיק. ניתן גם לכסות אותם בניילון אטום על מנת למנוע מהגשם בחורף וקרינת השמש הישירה בקיץ מלפגוע בהם.

הטיפ האחרון הוא דווקא הפשוט ביותר : קראו את החוברת הנלווית לריהוט הגן אותו קניתם על מנת לקבל טיפים ממוקדים כיצד ניתן לשמור עליו. לדוגמה, כיום יש בדים מיוחדים שלא נותנים למים והלחות להצטבר בתוכם, וחשוב לוודא זאת לפני הקנייה.

ניתן לסכם כי שמירה על ריהוט גן מפני עובש היא משימה קלה יחסית ועשויה לחסוך לכם את הטרחה ועוגמת הנפש שבקניית ריהוט חדש במקום זה שניזוק. ככל שתקדימו לטפל בריהוט הקיים שלכם ולשמור עליו באופן סדיר, כך ייטב לכם.