מוצרים ירוקים לגינה

בעידן בו כולנו רוצים להיות ירוקים יותר, יהיה זה רק טבעי שנרצה להפוך גם את הגינה ופינות הישיבה שלנו לידידותיות יותר לסביבה באמצעות שילוב של מוצרים ירוקים, אך לפעמיים מרוב מבחר והיצע, קשה לנו לדעת איך לבחור במוצרים הטובים ביותר ומה באמת ידידותי לסביבה.

דשא סינטטי – דשא סינטטי ידידותי לסביבה בעיקר מכיוון שהוא לא דורש השקיה ולכן לא פוגע במאמץ הלאומי לחסוך במשאבים. עם זאת, ידוע גם שדשא סינטטי עשוי מפלסטיק שהוא חומר בלתי מתכלה, ולכן יש כאלו שטוענים ובתוקף שהוא לא באמת אקולוגי. כמו תמיד, האמת נמצאת אי שם באמצע : לדוגמה, אם במקום להשתמש בדשא אקולוגי, אתם משקים את הדשא לעיתים קרובות עם צינור ובעיקר גוזמים אותו עם מכסחה שנוסעת על בנזין ואוספים את כל השאריות בשקיות פלסטיק, כנראה שעדיף לכם בכל זאת לבחור בדשא סינטטי שמחזיק מעמד עשרות שנים וחוסך    מים רבים… מצד שני, אם יש לכם מערכת השקיה מסודרת שפועלת לפי תוכנית ממוחשבת ואתם עושים שימוש במכסחה חשמלית שאינה פולטת גזים מזהמים, כנראה שמעבר לדשא סינטטי יהיה פחות משמעותי מבחינה אקולוגית.

כמובן שלקחנו כאן שתי נקודות קיצוניות למדי, אבל בשורה התחתונה רצינו להדגים כי כל מקרה לגופו.

דק אקולוגי – הרעיון כאן דומה למדי לדשא סינטטי, רק שכאן מדובר במוצר ירוק לחלוטין שעשוי מפלסטיק ממוחזר בשילוב עם שאריות עץ ממוחזרות, וגם פה מדובר במוצר שיכול להחזיק מעמד במשך עשרות שנים, נראה ומרגיש כמעט כמו הדבר האמיתי.

ריהוט ראטן – ראטן הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר ממנו עושים כיום ריהוט גינה שאינו עשוי מעץ מלא ולכן פוגע פחות בסביבה. את הראטן אפשר לצבוע במגוון של צבעים ואפילו לשטוף במים ללא חשש שייהרס. עם זאת, חשוב לבחור בספק שהראטן שלו מתאים למזג האוויר הישראלי החם והלח מאוד בקיץ, ראטן זה מצופה בדרך כלל בציפוי מיוחד נגד קרינת UV.

תאורת גן סולארית – אומרים שנורות הלד אשר החליפו את נורות הליבון הביתיות הן הנורות של המאה ה – 21, אך בכל הקשור לריהוט גינה, אפשר ללכת צעד אחד קדימה ולהגיד שנורות הלד הסולאריות הן החידוש הגדול ביותר בתחום הגינות הירוקות: מבחר המוצרים בתחום הוא עצום מבחינת צבעים וצורות : החל ממנורות קטנות בצורת פרפר או חילזון ועד לשרשראות עצומות שניתן לתלות אותן ואפילו עציצים סולאריים בצורת פרחים המאירים בצבע לבן בוהק.

כפי שתיווכחו לדעת, גם הפרשי המחירים הם גדולים למדי ועל כן חשוב לבדוק לכמה זמן מחזיקה הסוללה והאם מדובר בסוללה סטנדרטית שאפשר להחליף בסוללה אחרת.

אבנים לגינה – אבנים מיוחדות לגינה כגון חלוקי נחל, אבני טוף ואבני בזלת הפכו להיות מצרך חובה כמעט בכל גינה אקולוגית שיש בה מזרקה או ברכת נוי, אך אפשר להשתמש בהן גם כשכבת חיפוי נוספת ובכך להקטין את האידוי של המים מהקרקע (המים עדיין יכולים לעבור בין האבנים כל עוד הן אינן מחוברות זו לזו במלט או חומר אחר).

מאגרון למחזור מים – מדובר במאגרון עם מיכל גמיש מפלסטיק ממוחזר המאפשר למחזר מי גשם ומי מזגן. למיכל ברז גינה עם פילטר, כך שאפשר להשתמש בהם בקלות לצרכי השקיה או הדחה.